В одіозного нардепа Ісаєнка можуть забрати право будівництва на території заводу “Радар”

В одіозного нардепа Ісаєнка можуть забрати право будівництва на території заводу “Радар”
В одіозного нардепа Ісаєнка можуть забрати право будівництва на території заводу “Радар”
У столичному господарському суді наразі вирішується доля ЖК “Stanford” на вул. Предславинській, 35. Ще у березні 2024-го Департамент земельних ресурсів КМДА подав позов щодо повернення до комунальної власності ділянки площею 1,36 га під цим комплексом.

Свої вимоги чиновники пояснюють нецільовим використанням даної землі – тобто, фактично йдеться про те, що АТ “Київський завод “Радар” (його власником є “Укроборонпром”), якому цю землю було де-юре відведено в 2012 році, ймовірно, незаконно “віддав” її під забудову компаніям із орбіти одіозного нардепа Дмитра Ісаєнка (на колажі). Скандали навколо даної забудови тривають вже не перший рік. Так, раніше погодження на проведення цих робіт “у добровільному порядку” відмовлялися надавати ДАБІ та Держгеокадастр, через що забудовникам доводилося “змушувати” їх це робити в судовому порядку. Крім того, цю ділянку неодноразово арештовували суди в рамках декількох кримінальних проваджень – у тому числі через можливе нанесення шкоди обороноздатності України. 

Найближчим часом може розпочатися розгляд справи щодо припинення права постійного користування на земельну ділянку площею 1,36 га на вул. Предславинській, 35 у Печерському районі для АТ “Київський завод “Радар”. На цій землі наразі зводиться житловий комплекс (ЖК) бізнес-класу “Stanford” від девелопера “Perfect Group”.

Відповідний позов до Господарського суду Києва ще у березні 2024 року подав Департамент земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА). Свої вимоги чиновники пояснюють тим, що дана ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:045:0033 використовується не за цільовим призначенням. Вона офіційно призначена не для будівництва ЖК, а “для експлуатації та обслуговування адміністративних, виробничих та складських будівель і споруд”), що згідно Земельним кодексом України “є підставою для припинення права постійного користування ділянкою у судовому порядку”.

 qxdiquiquitzrz

Ще 1 липня 2024 року Господарський суд Києва призначив у цій справі судову експертизу, яка офіційно має встановити, чи відповідає фактичне використання ділянки її цільовому призначенню та екологічним нормам тощо. Надалі, 7 жовтня, той же суд дозволив експертній установі Міністерства юстиції, яка займається проведенням даної експертизи, провести її протягом більш ніж 90 днів, тобто передбаченого законодавством терміну. Це було пояснено великим завантаженням судових експертів. Відповідно, виносити свій вердикт суд може лише після надходження результатів експертизи.

Передісторія

Завод “Радар” розпочав свою історію з 30-х років XX століття – під назвою Київський експериментальний завод № 8 ім. Алксніса. На той час він ще не займався виробництвом продукції для “оборонки”. У 40-х роках завод перейшов у систему авіаційної промисловості та став заводом № 454. Він спеціалізувався на виробництві радіолокаційних комплексів для літаків і гелікоптерів. Із 60-х років завод назву «Комуніст», і у тому числі виробляв відомий магнітофон “Юпітер”. А вже за часів незалежності завод отримав назву “Радар”.

16 лютого 2012 року Київрада рішенням №154/7491 погодила передачу відкритому акціонерному товариству (ВАТ, саме таку організаційно-правову форму мав цей завод на той час) “Радар” шести земельних ділянок загальною площею 10,2 га на вул. Предславинській, 35 для експлуатації та обслуговування адміністративних, виробничих та складських будівель і споруд. Частину цієї землі – площею 9,94 га – завод отримав у постійне користування, решту – в оренду на 5 років. Більшу частину цієї території завод використовував і раніше, а іншу – зокрема, ділянки загальною площею близько 0,8 га – даному ВАТ було виділено із землі, не наданої раніше у власність чи користування.

10 липня 2015 року КМДА розпорядженням №684 надала ПАТ (тоді цей завод вже був публічним акціонерним товариством) “Київський завод “Радар” згоду на поділ однієї з ділянок площею 3,42 га. Надалі з цієї землі були виділені дві ділянки – площею 2,03 га і 1,36 га. Саме через останні надалі точилися судові спори і саме на ній почалося будівництво ЖК “Stanford”.

Вже через місяць, 12 серпня 2015 року, Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ПАТ “Київський завод “Радар” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування реконструкції майнового комплексу та будівництво багатофункціонального комплексу (адміністративного та громадсько-житлового) на вул. Предславинській, 35. Цей документ, до слова, видавався ще на “неподілену” ділянку площею 3,42 га.

Згідно з “містобудами”, загальна площа забудови має скласти 26,1 тис кв.м., а загальна площа громадсько-житлового комплексу, який має з’явитися на цій території – 260,8 тис. кв.м. При цьому, в МУО зазначалося, що висота даного комплексу має скласти 7-24 поверхів і що на цій території має бути облаштовано паркінг на 1755 машиномісць. Якою була саме площа майнового комплексу, що підлягав реконструкції, в документі не вказувалося.

Також в документі уточнювалося, що цільове призначення вказаної ділянки площею 3,42 га “для експлуатації та обслуговування адміністративних та складських будівель та споруд” і що ця земля відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв’язку, оборони та іншого призначення. При цьому, в МУО було зазначено, що така категорія ділянки дозволяє використовувати її для будівництва об’єктів соціально-культурного призначення та житла без зміни її цільового призначення.

Поміж іншого, в МУО було вказано, що, відповідно до Генерального плану Києва, ця земля за функціональним призначенням відноситься до промислової території. Разом з тим, в документі також було прописане “функціональне призначення кварталу” – якого саме, не зазначалося, але, вочевидь, саме того, до якого входить згадана ділянка. Так, цей квартал переважно відноситься до промислової та науково-виробничої території, частково – до території громадських будівель та споруд, частково – до території середньо- та малоповерхової житлової забудови. Разом з тим, згідно з МУО, територія цього кварталу підпадає під програму винесення промислових підприємств з центральної частини міста і реновації застарілового житлового фонду.

Крім того, в “містобудах” повідомлялося, що діялнка проєктування знаходиться в межах Центрального історичного ареалу, в зоні регулювання забудови І категорії, в межах архітектурної охоронної зони і в межах території та зон охорони пам’яток археології та археологічних об’єктів. У зв’язку з цим проєктну документацію щодо майбутніх реконструкції та будівництва повинні були розглянути і погодити органи охорони культурної спадщини. Серед іншого, на замовника МУО було покладено зобов’язання повідомити громадськість про майбутнє будівництво, зберегти композиційну значимість пам’яток з додержанням відповідальності архітектури нових будинків і споруд цим пам’яткам тощо.

15 січня 2016 року між ПАТ «Київський завод «Радар» і ТОВ «Катерпіллер» було укладено договір про пайову участь у капітальному будівництві житлового комплексу з торгово-офісними приміщеннями на вул. Предславинській, 35. Згідно з даною угодою, завод делегував вказаній компанії частину функцій замовника будівництва такого комплексу, а остання мала за власний рахунок або за рахунок залучених коштів організувати таку забудову. При цьому, в договорі було зазначено, що ТОВ “Катерпіллер” може вчиняти дії “по зміні цільового призначення” вказаної ділянки. Також угодою було передбачено, що в результаті її реалізації кожна зі сторін отримає “частини в збудованому об’єкті” (які саме і яка їхня площа, у відкритих джерелах інформація відсутня).

Серія “розбірок”

У серпні 2018 року ТОВ “Катерпіллер” звернулось до Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) України із заявою про видачу дозволу на виконання будівельних робіт з реконструкції майнового комплексу на вул.Предславинській, 35. Втім, 31 серпня того ж року вказаний орган відмовив компанії у видачі такого дозволу. Однією з причин стало те, що ТОВ “Катерпіллер” подало проєктну документацію не у повному обсязі.

У компанії не погодилися з таким вердиктом ДАБІ, у зв’язку з цим цей забудовник подав позов до Окружного апеляційного адмінсуду (ОАСК) щодо визнання рішення про відмову протиправною і зобов’язання інспекції видати дозвіл на будівельні роботи. В обґрунтування своїх вимог у ТОВ “Катерпіллер” вказували на те, що усі необхідні для отримання цього погодження документи були ним подані, і до того ж – мовляв, компанія призначила архітектора проєкту, не дивлячись на те, що у ДАБІ вказували про відсутність такої відповідальної особи у тих “папірцях”, які отримала інспекція.

Врешті-решт, ТОВ “Катерпіллер” виграв першу і другу судові інстанції – 13 березня 2019 року Шостий апеляційний адмінсуд де-факто поставив крапку у цій справі. ДАБІ ще намагалася оскаржити такі судові вердикти “в касації”, але Верховний суд у серпні того ж року відмовився відкривати відповідне провадження через те, що інспекція “запізнилася” з подачею касаційної скарги.

Ще до цього, 23 квітня 2019 року, на виконання рішення першої інстанції, ДАБІ видало ТОВ “Катерпіллер” дозвіл №ІУ113191130989 на виконання реконструкції майнового комплексу по вул. Предславинській, 35. Підрядником цих робіт було зазначено ТОВ “Бориспільміськбуд”. Згідно з дозволом та змінами до нього, внесеними у травні 2020 року, компанії було погоджено будівництво 20-поверхового будинку на 676 квартир. Загальна площа цієї будівлі мала скласти 77,6 тис. кв.м., загальна площа паркінгу – 20,2 тис. кв.м.

Що цікаво, профільні інтернет-портали про нерухомість повідомляють, що насправді комплекс, який “з’явиться” на вул. Предславинській, 35 у результаті реконструкції, буде мати перемінну поверховість від 10 до 20 поверхів. Водночас офіційний сайт ЖК “Stanford” повідомляє, що йдеться про висотність від 7 до 20 поверхів

У грудні 2019 року заступник голови КМДА Вячеслав Непоп і Департамент земельних ресурсів КМДА зареєстрували у Київраді проєкт рішення щодо припинення заводу “Рада” права постійного користування на дві вищезгадані ділянки площею 1,36 га і 2,06 га. Підставами для цього, зокрема, називався той факт, що державна форма власності заводу була припинена і він став акціонерним товариством, а тому, мовляв, згідно з законодавством, він більше не мав права на постійне користування даною землею (приватні компанії можуть орендувати ділянки). Крім того, в документі зазначалося, що є підстави вважати, що ділянка площею 1,36 га використовується не за цільовим призначенням – на ній зводиться багатоквартирний будинок. Втім, цей проєкт рішення так і не був затверджений Київрадою. 

Цілком можливо, це сталося і через реакцію на нього з боку держави. Так, у січні 2020 року державний концерн «Укроборонпром» закликав тодішнього прем’єр-міністра Олексія Гончарука не допустити позбавлення оборонного заводу «Радар» цієї землі. У відповідному зверненні, зокрема, зазначалося, що єдиним акціонером заводу є держава, від імені якої управління здійснює “Укроборонпром”. Крім того, що у листі вказувалося на те, що ділянка площею 2,06 га використовується для виготовлення та ремонту продукції оборонного призначення для потреб Міноборони, а на ділянці 1,36 га проводиться реконструкція майнового комплексу на підставі вищезгаданого договору від 2016 року. Після цієї реконструкції, як заявили в концерні, завод отримає у власність нежитлові приміщення.

Надалі, у вересні 2020 року, ТОВ “Катерпіллер” звернулося до Головного управління Держгеокадастру в Києві із заявою про внесення “нових” відомостей щодо вищевказаної ділянки до Державного земельного кадастру. Так, у компанії зазначили, що ця земля повинна мати код цільового призначення  – 02.07 “для іншої житлової забудови”, а вид використання – “для реконструкції майнового комплексу”. Проте, того ж місяця, 23 вересня, державний реєстратор Держгеокадастру Світлана Матвійчук надала повідомлення про відмову у внесенні таких відомостей. Підставами для цього послугувало, зокрема, те, що ТОВ “Катерпіллер” не мало права на таке звернення і що компанія подала не усі необхідні для таких змін документи.

У грудні 2020 року вказана компанія знову ініціювала судовий спір – щодо визнання протиправними вищезгаданої відмови та зобов’язання реєстратора внести відповідні відомості до Державного земельного кадастру. В обґрунтування своїх вимог у “Катерпіллері”, зокрема, вказували на те, що компанія дійсно мала право подавати таке звернення, адже можливість ініціювання зміни цільового призначення була передбачена договором із заводом “Радар”, укладеним у 2016 році. Також у компанії зазначали, що, цитуємо, “законність використання цієї землі для проведення будівельних робіт, у тому числі, в аспекті її належного використання за цільовим призначенням, встановлено рішеннями судів” – йшлося про вищезгадану справу, в рамках якої ТОВ “Катерпіллер” добилося видачі будівельного дозволу.

30 квітня 2021 року ОАСК повністю задовольнив вимоги ТОВ “Печерськбудінвест” – саме таку назву на той час вже мало ТОВ “Катерпіллер”. Надалі апеляційні скарги на це рішення суду подали АТ «Київський завод «Радар», Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Центрального регіону, Головне управління Держгеокадастру у Києві та Державний концерн «Укроборонпром», до складу якого входив вказаний завод. Втім, Шостий апеляційний адмінсуд не встиг їх розглянути, адже ТОВ “Печерськбудінвест” подав до нього заяву щодо відмови від свого позову. Причини для такої зміни позиції в Держреєстрі судових рішень не зазначаються. І вже 22 вересня 2021 року апеляційний суд прийняв цю відмову і визнав рішення ОАСК від 30 квітня нечинним.

Зазначимо також, що взаємовідносини АТ “Київський завод “Радар” з ТОВ “Печерськбудінвест”, а також забудова вказаної ділянки на ул. Предславинській, 35 неодноразово звертали на себе увагу правоохоронних органів.

Наприклад, в рамках кримінального провадження №52017000000000022 від 4 квітня 2017 року, яке було відкрито Національним антикорупційним бюро (НАБУ), детективи попередньо встановили, що внаслідок зловживання службовими особами ПАТ “Київський завод “Радар” своїм службовим становищем підприємству завдано матеріальної шкоди на суму понад 100 млн гривень. 

За версією детективів, це сталося внаслідок того, що ці посадовці занизили вартість земельної ділянки, на якій в подальшому почалося будівництво ЖК “Stanford”, що призвело до зменшення пайового внеску ТОВ “Катерпіллер” в рамках вищезгаданого договору. Йшлося про те, що цю землю “на папері зробили дешевшою”, щоб вказаній компанії потрібно було “менше платити” за цією угодою (вочевидь, розраховуватися нерухомістю). У лютому 2018 року Солом’янський районний суд за клопотанням правоохоронців наклав арешт на ділянку на вул. Предславинській, 35, але вже у квітні наступного арешту ТОВ “Катерпіллер” добилося зняття арешту. Наразі це провадження, схоже, не розслідується – остання судова ухвала по ньому датована ще квітнем 2023 року.

Надалі, в рамках провадження №22020000000000178 від 29 липня 2020 року, слідчим Державного бюро розслідувань (ДБР) стало відомо, що в аукціоні, на якому в 2015 році визначався майбутній забудовник вказаної землі, брали участь дві пов’язані між собою компанії. Їхні назви у судових ухвалах не уточнюються, але йдеться в тому числі про ТОВ “Катерпіллер”. Крім того, у ДБР зазначили, що посадовці заводу “Радар” вчиняли дії, спрямовані на фактичне захоплення вказаної ділянки та її нецільове використання, що у разі закінчення будівництва фактично призведе до протиправного переходу права постійного користування на цю землю до комерційної структури.

Продана обороноздатність: Дмитра Ісаєнка можуть позбавити можливості будуватися на території заводу “Радар”Судова ухвала по цьому слідству від 22 січня 2024 року

Також правоохоронці попередньо встановили, що знесення заради цієї забудови деяких будівель заводу “Радар”, яке відбувалося починаючи з березня 2017 року, призвело до негативних наслідків для обороноздатності держави та боєздатності Збройних Сил України, адже раніше “Радар”, мовляв, займався “виготовленням сучасного радіоелектронного та радіолокаційного обладнання для літаків та гелікоптерів, головок самонаведення для ракет, прицільно-навігаційних комплексів” тощо. 

В рамках цієї справи суди відразу декілька разів накладали арешти на цю землю, але у липні 2021 року їх було знято. До слова, ймовірно, дане провадження ще продовжується – принаймні, у січні 2024-го, серед іншого, правоохоронці отримали від Печерського райсуду Києва дозвіл на вилучення низки документів з офісу ТОВ “Печерськбудінвест”.

Продана обороноздатність: Дмитра Ісаєнка можуть позбавити можливості будуватися на території заводу “Радар”Будмайданчик ЖК “Stanford” станом на жовтень 2024-го (фото – “ЛУН”)

Фігуранти – хто вони?

За даними аналітичної системи Youcontrol, АТ “КиЇвський завод “Радар” було де-юре зареєстроване у 1995 році. Керівницею цього акціонерного товариства з липня 2021 року є Галина Маруненко. До слова, договір з “Печерськбудінвестом” укладався “за каденції” Ігоря Мясіщева – він очолював завод з червня 2014 року по червень 2017 року. Усі 100% акцій цієї компанії знаходяться у власності держави, а управляє ними держконцерн “Укроборонпром”.

ТОВ “Печерськбудінвест” (співзамовник будівництва на вул. Предславинській, 35) і ТОВ “Бориспільміськбуд” мають спільного співзасновника ТОВ “Спецмехбуд 21” та співвласників – мешканця міста Стрий Львівської області Василя Шомонку і киянина Олега Тимошенка. Крім того, ще одним кінцевим бенефіціаром першої компанії зазначено громадянина Кіпру Саломі Пасхалі, а другої – мешканця Києва Олександра Мариньоху.

ТОВ “Печерськбудінвест” і ТОВ “Бориспільмісьбуд” є компаніями з орбіти скандально відомого Дмитра Ісаєнка –  народного депутата діючого IX скликання Верховної Ради (обирався від партії “Опозиційна платформа – За життя”) та фактичного власника девелоперської компанії “Perfect Group”. Про це, наприклад, свідчить той факт, що, за даними ЗМІ, вищезгадані Шомонка і Тимошенко входять до близького оточення цього парламентаря. До слова, Ісаєнко з 1999 року по 2007 роки почергово працював на посадах заступника начальника і начальника Центрального спеціалізованого будівельного управління Міноборони та директора Департамента будівництва та відчуження фондів цього ж міністерства. Крім того, у 2007-2015 роках він працював заступником міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.

Компанії із оточення Дмитра Ісаєнка неодноразово фігурували в різних скандалах щодо порушень при забудові земель Києва, які знаходяться в користування державних структур, у тому числі – установ, підпорядкованих Міноборони.

Так, саме такі забудовники зводили житлові комплекси “Поліський” і  “Woodstory” на вул. Миколи Хвильового (Рембаза, Дарницький район столиці) на території військового містечка №87. Раніше в цих будинках Міноборони розраховувало, але не отримало квартири для військових. І при цьому, розпочате з цього приводу слідство зайшло в глухий кут. Крім того, не мала успіхів у судових процесах щодо землі під цими комплексами і Київрада, яка відмовляла забудовникам в продовженні оренди ділянок через несплату пайового внеску до міського бюджету. 

У березні 2023 року Дмитро Ісаєнко отримав від НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) підозру у справі щодо спроби заволодіти землею площею понад 8 га під висотним ЖК “NewTone” на вул. Клеманській (Позняки, Дарницький район Києва), що зводився “під прапорами” все того ж “Perfect Group”. 

За версією слідства, ДП “Держкомбінат”, в користування якого знаходиться ця ділянка, всупереч закону і без погодження парламенту, якому це держпілприємство підпорядковане, уклало договір на цю забудову компанією, підконтрольній вказаному парламентарю. При цьому, в укладеному інвестиційному договорі розмір пайової участі держпідприємства визначили у сумі близько 300 млн гривень, натомість, як встановили НАБУ і САП, реальна вартість ділянки й майна становила понад 525 млн гривень.

Також правоохоронці з’ясували, що згодом фігуранти цієї справи планували знести будівлі й знищити майно комбінату нібито через їх застарілість і несправність, а також скоротити працівників держпідприємства.

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

З 5 вересня 2024 року “Укроборонпром” на правах в.о. генерального директора очолює Олег Гуляк. До нього, з червня 2023 року, керівником цього акціонерного товариства був тепер вже міністр стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін. Ще раніше, у період з 2014 по 2023 роки, “Укроборонпром” почергово очолювали Юрій Терещенко, Роман Романов, Павло Букін, Айварас Абромавичус, Ігор ФОменко та Юрій Гусєв.

Міністром оборони України з 6 вересня 2023 року є Рустем Умєров. На цій посаді він змінив Олексія Резнікова, який очолював Міноборони з 4 листопада 2021 року. До нього ці посади займали Андрій Таран (з березня 2020-го по листопад 2021-го), Андрій Загороднюк (з серпня 2019-го по березень 2020-го) і Степан Полторак (з жовтня 2014-го по серпень 2019-го).

kyivvlada.com.ua

Вночі вибухи пролунали у Дніпрі

Читайте більше новин по темі:


Распечатать