В Україні заблокували понад 550 піратських і проросійських сайтів

В Україні заблокували понад 550 піратських і проросійських сайтів
В Україні заблокували понад 550 піратських і проросійських сайтів
Українська Ініціатива "Чисте небо" (ІЧН), яка щоденно виявляє й допомагає блокувати токсичні медіасервіси, що порушують авторські права або впливають на свідомість глядачів через дезінформацію, ділиться результатами роботи за перший квартал 2025 року.

Так, лише в березні 2025 року за ініціативи ІЧН Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення внесла до Переліку медіасервісів держави-агресора 217 доменів, які не тільки незаконно транслювали фільми й серіали, а й активно маніпулювали аудиторією, просуваючи наративи країни-окупанта. За останнім оновленням, Перелік розширили ще 24 ресурсами. Загалом станом на сьогодні туди потрапили вже 577 вебсайтів, серед яких десятки проросійських стримінгових платформ (зокрема Ivi, Okko, Kion, Viju, Premier, Start, more.tv, LimeHD) і сотні піратських сайтів, включно з усіма популярними дзеркалами HD Rezka, Kinogo, Kinokrad, ГидОнлайн, Filmix, Baskino тощо.

Заборонено законом — і крапка

Згідно зі статтею 123 Закону України "Про медіа", поширення аудіовізуальних медіасервісів держави-агресора на території України — заборонене. Постачальники електронних комунікаційних послуг зобов’язані блокувати доступ до сайтів, що внесені до Переліку. Наразі ІЧН продовжує збирати докази, формувати обґрунтовані звернення до Національної ради, яка й затверджує список заборонених медіасервісів.

Внесення до Переліку — це не формальність, а реальний удар по піратському бізнесу. Як свідчить аналітика SimilarWeb, заблоковані ресурси стрімко втрачають трафік. Наприклад сайт rezka.ag (дев’яте місце у Топ-50 популярних вебсайтів України у вересні 2023 року), в лютому 2025 року опинився вже на 41 місці.

Більше того, спроби "переїхати" на нові домени — уже не рятують. Користувачі губляться, довіра зникає, а Google прибирає такі сайти з видачі. Так, найбільш рейтингове дзеркало "HD Rezka", rezka-ua.tv, з 10 місця впало на 517 позицій у рейтингу SimilarWeb.

Хто не блокує — отримає штраф

Контролювати виконання закону про блокування заборонених сайтів в Україні — завдання НКЕК, національного регулятора у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра й надання послуг поштового зв’язку. Саме ця структура перевіряє, чи провайдери виконують свої обов’язки, і в разі порушень — може накладати штрафи.

За січень–лютий 2025 року НКЕК уже провела 12 позапланових перевірок провайдерів за зверненнями Нацради. У 2024 році таких перевірок було 26: "Укртелеком", "ВФ Україна", "Укрком", ТОВ "Контент Трейдинг" (Triolan.tv), "Лайфселл", "Влайн", ФОП Вальчевський, "Київстар", ТОВ "Місто Тв", "Нашнет", "Інкомсат Сервіс", ТДВ "Компанія Бест", ТОВ "Максимум Нет", ТОВ "Київ Нет", ТОВ "Андер Нет", ТОВ "Воля Кабель", ТОВ "Індастріал Медіа Нетворкс", ТОВ "Ютім", ТОВ "Утелс", ФОП Орел (Corbina Telecom), ТОВ "Мережа Ланет", ТОВ "Інтернет Кузя", ТВО "Адамант", ПрАТ "Фарлеп Інвест", ТОВ ТРК "Дісковері", ФОП Діхтярьов, ТОВ "Нетворк Львів".

В ІЧН акцентують, що більшість виявлених порушень усунуто — провайдери заблокували доступ до заборонених медіасервісів.

"Ми схвалюємо позицію свідомих провайдерів, які демонструють відповідальність і вже стали союзниками в боротьбі за безпечний інформаційний простір. Водночас усі, хто продовжує ігнорувати заборони, мають усвідомлювати: ми бачимо все, і ми вже працюємо над черговим блокуванням", — коментують в ІЧН.

Чому це важливо: справа не в грошах — справа в безпеці

Експерти ІЧН зазначають, що піратство — це не лише крадіжка контенту. Це ворожий вплив, замаскований під "безоплатне кіно". Особливо небезпечними є медіасервіси держави-агресора, які не просто поширюють заборонений контент, а навмисно формують викривлену картину світу. Їхній вплив — це інформаційна диверсія проти України, яка працює через дезінформацію, героїзацію агресора й нівелювання наших цінностей.

Саме тому ця протидія — про гігієну мислення кожного українця й інформаційну гігієну нації. Команда готує нові звернення, передає докази, взаємодіє з регуляторами, тисне на провайдерів.

В’ячеслав Мієнко, керівник Ініціативи "Чисте небо", зазначає:

"Ми вже давно не просто реагуємо — ми атакуємо. Ми знаємо, як вони працюють (пірати — ред.), де їхні схованки, хто їх покриває, і на кого вони впливають. Кожен, хто краде контент чи поширює небезпечний продукт, — отримає по заслугах. Ми йдемо до кінця — щоб жодного пірата не залишилось. Або ти з нами за чисте інформаційне середовище — або тебе не буде. Все просто".

Нагадуємо, Ініціатива "Чисте небо" створена влітку 2013 року з метою розвитку в уанеті легального аудіовізуального продукту й боротьби з ресурсами, що поширюють контент із порушенням права інтелектуальної власності. Спільнота обʼєднує найбільших гравців українського медіаринку, серед яких, зокрема, 1+1 media.

 

РФ вдарила по Запоріжжю у Новий рік: рятувальники евакуювали жінку з палаючого будинку


Распечатать