СБУ оголосила підозри чотирьом екскерівникам “Київтранспарксервісу” у справі “паркувальної мафії”

Про це пише КиївВлада.
Зокрема, правоохоронці попередньо встановили, що приватні компанії, яким КП передавало в експлуатацію паркмайданчики, використовували більше місць для паркування, ніж це було передбачено договорами. За підрахунками СБУ, це призвело до нанесення збитків “Київтранспарксервісу” і бюджету міста на суму понад 23 млн гривень. Серед іншого, слідству стало відомо про більш ніж 20 локацій, за які “Київтранспарксервіс” взагалі не отримує коштів. Серед тих, хто опинився в полі зору правоохоронців є і ексдиректор даного КП Владислав Опришко – йому інкримінується матеріальна шкода на суму 3,6 млн гривень в результаті експлуатації все тих же необлікованих машиномісць.
Служба безпеки України (СБУ) продовжує слідство у резонансному кримінальному провадженні №12017100010010407, в рамках якого правоохоронці вивчають ймовірні масові правопорушення з боку експосадовців КП “Київтранспарксервіс” та приватних компаній, які з ними співпрацювали.
Вказана справа була відкрита ще 2 листопада 2017 року. Її фігурантам попередньо інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 191 (привласнення чи розтрата чужого майна, яке було ввірене особі чи перебувало в її віданні) та ч. 2 ст. 367 (службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу (КК) України.
Що встановило слідство
У рамках цього слідства правоохоронці попередньо встановили, що відразу четверо екскерівників КП «Київтранспарксервіс» у період з 2019 по 2022 роки “не приймали належних управлінських рішень” щодо діяльності підприємства, що стало причиною різних можливих правопорушень. Їхні імена та прізвища в судових ухвала по цьому слідству не уточнюються через презумпцію невинуватості. Однак, зважаючи на наведений правоохоронцями часовий проміжок, мова може йти про наступних чотирьох ексдиректорів: Олександра Німаса, Анатолія Свирида, Владислава Євгенія Псьола і Владислава Опришка (на колажі зліва направо).
Так, у СБУ з’ясували, що ці тодішні посадовці не видавали своїм підлеглим накази та розпорядження щодо проведення інвентаризації, обстежень та перевірок паркувальних майданчиків, не вживали заходів щодо розробки нових схем організації дорожнього руху і накладення штрафів тощо. Внаслідок цього, за інформацією правоохоронців, екскерівники “Київтранспарксервісу” не розривали укладені з приватними компаніями договори на експлуатацію паркувальних майданчиків, на яких були зафіксовані факти експлуатації значно більшої кількості паркувальних місць, аніж та кількість, яка цим суб’єктам господарювання була передана згідно з такими угодами. За версією слідства, внаслідок цього “Київтранспарксервісу” та бюджету Києва було завдано матеріальної шкоди на суму 23,48 млн гривень.
Тобто, йдеться про те, що через непроведення перевірок посадовці де-юре “не помічали”, що на паркувальних майданчиках паркується більше автомобілів, ніж передбачено угодами, а різницю коштів, отриманих за експлуатацію “надлишкових” місць, фігуранти справи, ймовірно, “клали до своїх кишень”.
Також у СБУ встановили факти “протиправної діяльності під час розподілу та адміністрування нічних паркувальних майданчиків у Києві”. Так, у Службі зазначають, що ці четверо керівників КП “Київтранспарксервіс” могли отримувати неправомірну вигоду від підконтрольних компаній та підприємців, яким такі майданчики передавалися в експлуатацію.
Серед таких суб’єктів господарювання правоохоронці згадують ТОВ «Автосом», ТОВ «Гоу2нет», ТОВ «Інвестиційний союз Києва», ТОВ «Кепітал Інвест Менеджмент», ТОВ «Кепітал Менеджмент», ТОВ «Київ Парк Сервіс», ТОВ «Котранса», ТОВ «Парксервіс плюс», ТОВ «Сістем Кепітал Груп», ТОВ «Скай-Транс», ТОВ «Столиця Автопаркінг», а також шістьох неназваних у судових ухвалах по цьому слідству фізичних осіб підприємців. За інформацією СБУ, вищевказані компанії та підприємства використовують паркувальні майданчики без підписаних актів приймання-передачі, внаслідок КП «Київтранспарксервіс» не отримує грошові кошти за їхню експлуатацію на свої рахунки. Усього таким чином, як зазначають правоохоронці, експлуатуються (або експлуатувалися) понад два десятки паркмайданчиків у різних районах столиці.
Скріншот судової ухвали по цьому слідству від 17 березня 2025-го
У даному випадку, вочевидь, мається на увазі той факт, що відповідні майданчики експлуатувалися взагалі без сплати коштів на рахунки “Київтранспарсервісу”, який надалі повинен був частину цих фінансових ресурсів перераховувати до міської скарбниці.
Наразі усі ці четверо екскерівників “Київтранспарксервісу” отримали від правоохоронців підозри у вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України. Відомо, що одним із цих фігурантів є колишній в.о. директора цього КП Владислав Опришко – у судових ухвалах зазначається конкретний період роботи фігуранта на цій посаді, а тому встановити його ім’я та прізвище не було проблемою. Про підозру за вищевказаною статтею Опришку було повідомлено 20 січня 2025 року, і лише 21 лютого йому було обрано запобіжний захід – хоча зазвичай це робиться у перші дні після вручення підозри.
Вручення підозри одному з фігурантів справи (фото СБУ)
Так, Солом’янський районний суд застосував до нього “особисте зобов’язання” – тобто, Опришко має здати свій закордонний паспорт, прибувати до правоохоронців та суду за першою вимогою тощо (на термін до 20 березня 2025 року, і наразі невідомо, чи був цей запобіжний захід продовжений). Примітно, що СБУ клопотала про застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту, але в суді, схоже, вважали, що це занадто суворо.
Що цікаво, за даними СБУ, під час обшуків в адмінбудівлях КМДА, “Київтранспарксервісу” та в оселях фігурантів виявлено мобільні телефони, великі суми готівки та документацію із доказами незаконної діяльності.
У випадку з Владиславом Опришком СБУ встановила, що йому було відомо, що суб`єкти господарювання здійснювали фактичну експлуатацію паркувальних майданчиків у всіх районах Києва не у відповідності до площ земельних ділянок та кількості визначених договорами машиномісць, переданих в експлуатацію. При цьому, цей експосадовець повинен був ініціювати внесення змін до відповідних договорів щодо збільшення кількості машиномісць, які підлягають експлуатації, а також добитися оплати до бюджету паркувального збору за їх використання, накладення штрафів та розірвання договорів. Однак, як зазначили в СБУ, цього зроблено не було.
Наслідком цього, за даними Служби безпеки, стало нанесення Опришком збитків очолюваному ним підприємству на суму 3,6 млн гривень. Така цифра була встановлена в результаті судової економічної експертизи, проведеної в рамках даного провадження. Для визначення розміру матеріальної шкоди правоохоронці використали матеріали перевірки діяльності “Київтранспарксервісу”, яку проводили фахівці Північного офісу Держаудитслужби України за період з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2022 року.
Примітно, що усього під час цієї “ревізії” аудитори нарахували порушень на суму 50,8 млн гривень за вищезгаданий проміжок часу. “Перевіряльники” вважають, що така сума “накапала” в результаті використання різними суб’єктами господарювання 6918 незаконних, тобто необлікованих, машиномісць на паркувальних майданчиках, які були закріплені за “Київтранспарксервісом” і які це підприємство передавало “у приватні руки” в тимчасову експлуатацію.
При цьому, ще раніше в СБУ в рамках вказаної кримінальної справи називали інші суми можливих порушень, здійснених посадовцями “Київтранспарксервісу” та їхніми “партнерам-підприємцями”. Так, ще у 2023 році правоохоронці зазначали, що мова може йти про 10 млн гривень щомісячних тіньових надходжень, які могли отримувати учасники цих схем. Відповідні цифри були обрахована за простою “формулою”: кількість незаконних паркомісць у Києві (близько 20 тис.) помножена на ринкову вартість оренди одного паркомісця на місяць (500 гривень).
Як працює “Київтранспарксервіс”
Діяльність КП “Київтранспарксервіс” неодноразово звертала на себе увагу у аудиторів, правоохоронних органів та громадськості.
Наприклад, в рамках перевірки діяльності цього підприємства за період з січня 2019 року до січня 2021 року, яку проводив Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту (КМДА), було встановлено, що посадовці “Київтранспарксервісу” допустили фінансових порушень на суму 239,7 млн гривень, що призвело до втрати близько 171,8 млн гривень. Зокрема, фахівці столичної мерії з’ясували, що підприємство недоотримувало кошти через нелегальне використання паркувальних місць, не експлуатувало багато закріплених за ним парковок, не контролювало використання перехоплюючих паркінгів біля станцій метро, програвало конкуренцію приватним “евакуаторським” компаніям тощо.
А ось у рамках двох кримінальних проваджень, відкритих у 2022 та 2023 роках, Нацполіція розслідує факти втрати цим підприємством і, як наслідок, бюджетом Києва грошових коштів на загальну суму близько 433 млн гривень. За інформацією правоохоронців, ці фінансові ресурси були недоотримані цим КП та міською скарбницею в результаті сумнівної передачі парковок в користування приватним суб’єктам господарювання, невикористання низки майданчиків через відсутність затверджених схем організації дорожнього руху, діяльності на таких майданчиках сторонніх компаній без оплати ними будь-яких коштів тощо. Протягом 2024 року вже було проведено низку обшуків у офісі цього КП та його керівництва, в рамках яких, зокрема, було вилучено важливі документи і навіть мобільні телефони з потенційно “цікавим” для правоохоронців листуванням.
Також з травня 2023 року Державне бюро розслідувань (ДБР) вивчає факти протиправного використання земель, закріплених за КП “Київтранспарксервіс”. За інформацією слідства, на низці ділянок, які призначені для облаштування автостоянок, підприємці організували “точки” продажу паливно-мастильних матеріалів – попередньо мова йде про автогазозаправні станції (АГЗС) мережі “Барс”. Правоохоронці встановили, що така діяльність здійснюється без належно оформлених документів, а допомагають бізнесменам посадовці вищезгаданого КП, чиновники КМДА і “податківці”. На переконання слідчих, дана схема направлена в тому числі й на “привласнення” комунальної землі, задля чого одна з компаній вже зареєструвала на відповідних ділянках своє нерухоме майно.
Що цікаво, у 2016-2017 роках, “на хвилі боротьби з незаконними газовими заправками”, вигнати ділків з деяких таких ділянок намагалася столична прокуратура. Але тоді в правоохоронців нічого не вийшло – у тому числі через те, що формально діяльність цих підприємців була погоджена Мінрегіонбудом та “містобудівним” департаментом столичної мерії.
У Київраді регулярно обговорюється питання щодо необхідності реформування сфери паркування. Зокрема, наприкінці минулого року депутати від партії “Слуга народу” заявили про те, що їх не влаштовує, що керівництво столиці, замість розробки комплексної програми по цьому питанню, просто вносить до спеціального додатку бюджету Києва численні паркмайданчики, які потім використовуються “без оформлення землі” з сумнівною ефективністю. Народні обранці зазначали, що порушення владою Києва законодавства вже зафіксовані в судовому порядку – служителі Феміди фактично вимагають від столичної влади відводити земельні ділянки під парковки за чіткою процедурою, згідно Земельного кодексу, а не просто укладати з приватними компаніями договори про надання послуг.
Зазначимо, обов’язки директора КП “Київтранспарксервіс” з 21 червня 2024 року виконує Олександр Сергеєнков, який є першим заступником директора підприємства з питань організації паркування. До нього з 17 липня 2023 року дане КП на правах в.о. керівника очолював Владислав Олійник (він був заступником директора з безпеки цього підприємства). На цій посаді останній змінив Євгенія Псьола, який очолював вказане КП з 8 серпня 2022 року. Його попередниками були вищезгадані Владислав Опришко (з 10 січня 2022 року), Анатолій Свирид (з 13 квітня 2020 року і до призначення Опришка) і скандально відомий Олександр Німас (керував підприємством з 13 серпня 2018 року до 20 березня 2020 року).
Дане підприємство підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, який з 1 вересня 2021 року очолює Руслан Кандибор. З 4 серпня 2017 року до 3 грудня 2018 року, даним департаментом керував Сергій Симонов, з 13 серпня 2019 року до 31 жовтня 2019 року – Іван Федоров (діючий голова Запорізької облдержадміністрації. – КВ), а з 6 лютого 2020 року по 5 квітня 2021 року – Валентин Осипов. Між призначеннями постійних керівників цей департаментом з приставкою в.о. директора” очолював заступник керівника даної структури Іван Шпильовий.
Діяльність зазначеного департаменту з 9 листопада 2021 року особисто контролює Віталій Кличко. Перед цим, контроль за транспортною сферою столиці здійснював Олександр Густєлєв, якого Кличко звільнив за посади заступника голови КМДА 5 листопада 2021 року.
Автор: Іван Кулик
Распечатать